Nasiona na taśmie - czy warto?
Zobacz także
Pierwsze miesiące każdego kolejnego roku to okres, w którym wielu z nas zaopatruje się w nasiona oraz planuje prace w ogródku i aranżację podwórkowej przestrzeni na najbliższy sezon. Dzisiejszy rynek jest bogaty w nasiona roślin różnego typu, od dobrze nam znanych tradycyjnych warzyw, po egzotyczne odmiany kwiatów, o których istnieniu często nie mieliśmy pojęcia. Zapaleni ogrodnicy z wieloletnią praktyką skłaniają się ku dobrze znanym sobie gatunkom, lub w przypadku wyboru nieuprawianej wcześniej rośliny nadrabiają niewiedzę swoim doświadczeniem. Co jednak w przypadku, gdy wysiew i uprawa roślin niekoniecznie są naszą mocną stroną, lub po prostu robimy to po raz pierwszy? Z pomocą mogą przyjść nam nasiona na taśmie.
Nasiona na taśmie - czym są i jak je stosować?
Nasiona na taśmie to ziarnka w równych odstępach umieszczone w kilkumetrowym pasku wykonanym z celulozy. Odległość między nimi uzależniona jest od gatunku rośliny. Celuloza jest biodegradowalna i szybko rozpuszcza się w ziemi. Taśma w zamyśle ma za zadanie ułatwić wysiew, oszczędzając nam konieczności odmierzania odstępu oraz stosowania przerywki. Proces postępowania z nasionami na taśmie jest niezwykle prosty. Jedyną rzeczą, jaka będzie nam potrzebna jest fragment żyznej ziemi. Jeśli mamy do niej dostęp musimy zdecydować się, w którym miejscu będą grządki, a następnie przygotować glebę robiąc tam rowki. Umiejscowioną w nich taśmę należy przysypać ziemią i podlać. Podczas podlewania konieczne jest zwrócenie uwagi na ilość dostarczanej wody. Musimy mieć na uwadze, że niezbędne jest rozpuszczenie taśmy, nim woda dotrze do nasion, przez co powinniśmy zraszać grządkę nieco intensywniej. Nie można pozwolić na przesuszenie taśmy.
Korzyści płynące ze stosowania nasion na taśmie
Decydując się na siew nasion tym sposobem oszczędzamy sobie czasu, pracy fizycznej oraz zmartwień, które niewątpliwie wystąpiłyby podczas tradycyjnych metod kultywacji. Dzięki taśmie nasiona urosną równo, dokładnie w miejscu, w którym ją umieścimy. Odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi nasionami zapewniają ich prawidłowy rozwój i eliminują ryzyko rywalizacji oraz ich wzajemnego przeszkadzania sobie (np. poprzez zacienianie). Kolejnym plusem jest ich równomierny rozwój - taśma w skuteczny sposób likwiduje problem niezrównoważonego wzrostu poszczególnych roślin. Ze względu na dostępność np. kilku odmian warzyw na jednej taśmie, możemy zniwelować niepożądane skutki działalności szkodników poprzez zastosowanie uprawy współrzędnej.
Rodzaje nasion na taśmie
Na rynku dostępne są zarówno warzywa jak i kwiaty w postaci nasion na taśmie. Jeśli chodzi o kwiaty, są to głównie mieszanki poszczególnych gatunków tworzące specjalne kompozycje i dedykowane do konkretnych miejsc. Z warzyw spotkać możemy między innymi sałatę, ogórka, marchew, cebulę, rzodkiewkę, buraka, pomidora, pietruszkę oraz ich mieszanki w różnych proporcjach. Poszczególne taśmy mogą różnić się od siebie długością, a co za tym idzie ilością nasion. Analogicznym produktem będącym w sprzedaży są nasiona na krążku, które pełnią identyczną funkcję z tą tylko różnicą, że ze względu na owalny kształt istnieje również możliwość umieszczenia ich w doniczce.
Podsumowanie
Zakup tego rodzaju produktu stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego wysiewu nasion oraz z pewnością ułatwi nam pracę w ogrodzie. Jest to istotne zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem, którzy ze względu na brak doświadczenia upatrują szansy na pierwsze plony w nasionach na taśmie. Również zaprawieni w bojach miłośnicy roślin znajdą w nim pomoc, oszczędzając sobie czasu który musieliby poświęcić oraz bólu pleców, często towarzyszącemu tego rodzaju zabiegom. Pomimo stosunkowo niedługiej obecności na rynku produkt stale zyskuje na popularności i ma szansę całkowicie wyprzeć tradycyjny model siewu nasion oraz sprawić, że praca w ogrodzie będzie kojarzyć się z prostotą i przyjemnością nawet dla totalnego amatora.
ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Kategorie
UprawaZobacz także
-
2831 0 0 0 -
13917 , 1 , 0 , 0 Wyka ptasia - opis, stanowisko, zastosowanie i zwalczanie
-
3887 , 0 , 0 , 0 Wapnowanie gleby i trawnika - odczyn, termin, zalety i zasady
-
32863 , 1 , 0 , 0 Wszystko, co trzeba wiedzieć o sadzonkach chmielu
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki