Nawożenie czereśni - od założenia sadu po późniejszą pielęgnację
Czereśnia Büttnera Czerwona (Poznańska) - najpopularniejsza odmiana w Europie
Zobacz także
Czereśnia Büttnera Czerwona (synonim: Poznańska) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian. W całej Europie Środkowej uprawia się ją niezwykle chętnie, ponieważ – przy małych opadach deszczu – idealnie znosi panujące w niej warunki klimatyczne. Obecnie znajduje się w Krajowym Rejestrze Odmian prowadzonym przez COBORU. W przeciwieństwie do wycofanej z niego czereśni Büttnery Czerwonej Późnej (inaczej: Hiszpańskiej Prążkowanej), z którą nie powinniśmy jej mylić.
Pochodzenie
Odmiana ta została otrzymana w XVIII w. w Niemczech przez znawcę i miłośnika czereśni – Karola Büttnera. Co ciekawe, jest on znany również dzięki wyhodowaniu gruszy Pstrągówki czy leszczyny Olbrzymi z Halle. Początkowo czereśnia ta była nazywana Nową Czerwoną Chrząstką, a dopiero później przekształciła się w Czerwoną Chrząstkę Büttnera, czyli w polskim spisie po prostu w Büttnerę Czerwoną.
Opis drzewa
Poznańska rośnie naprawdę silnie. Na tyle, że w jej koronie praktycznie nie widać przewodnika. Ogólnie jest ona kulista, a czasami wręcz lekko zakręcona. Gałęzie są sztywne i wybijają się wyraźnie do góry, bez tendencji do późniejszego zwisania. Charakterystyczne są też jajowate pączki liściowe, które mocno odstają od pędu.
Owoce
Owoce Büttnery Czerwonej należą do grupy czereśni o jasnożółtej skórce, ale pokrytej też częściowo cętkowanym lub kreskowanym rumieńcem, który z kolei w momencie pełnej dojrzałości pokrywa całą jej powierzchnię. Wagowo da się je określić jako dosyć duże – jeden okaz waży ok. 6–8 g. Miąższ także jest jasnożółty, ale często okazuje się zaczerwieniony tuż przy pękatej pestce. Ogólnie zachwyca słodkim smakiem i aromatem oraz jędrnością (z racji przynależności do grupy chrząstek). Również sam kształt tych czereśni jest specyficzny – są albo szerokie i sercowate, albo kuliste i grube (po prostu bardzo nieregularne).
Zbiór
Büttnera Czerwona zaczyna owocować późno, bo w szóstym tygodniu dojrzewania czereśni. Przypada to zatem mniej więcej dopiero w połowie lipca. Najważniejszy jest jednak fakt, że odmiana ta plonuje niezwykle obficie i raczej niezawodnie. Warto też wspomnieć, że czereśnie te można spokojnie przetrzymać na drzewie, ponieważ wtedy nabierają one o wiele bardziej intensywnego koloru i smaku.
Wytrzymałość
Przede wszystkim czereśnia ta dobrze radzi sobie z zimowym chłodem, a także z wiosennymi przymrozkami. Jest też mało wrażliwa na choroby. Jej niewątpliwą zaletą jest również świetne znoszenie transportu. Niestety, Büttnera Czerwona wykazuje bardzo dużą podatność na pękanie i gnicie, co sprawia, że nie nadaje się ona do uprawy w rejonach o dużych opadach deszczu.
Autor: Dagmara Deska
Bibliografia:
- Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 37.
- Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 311, 312.
- Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
- Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 241–242.
- Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 295–296.
- Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 76.
ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl